•  

   

   

   

   

   

     Vstup do mimoprostoru. Foto: Tomáš Kučera

 •  

   

   

   

   

   

     Dotek nereálna. Foto: Tomáš Kučera s použitím sochy Olbrama Zoubka, Litomyšl.

 •  

   

   

   

   

   

     Vladimír Kiseljov: Last Supper (2014). www.kiseljov.net

Ročník 2015

20. prosince 2015 od 14.00 do 22.00
Buranteatr, Sokolský Stadion, Kounicova 22, Brno

Průvodní slovo ke stažení.

14.00 Zahájení výstavy obrazů Vladimíra Kiseljova a welcome drink ve stylu raw food

logo Jídlo lásky

15.00 Ke kořenům

Dalibor Neuwirt & Hudební wellness – didgeridoo & looping

„Jsem šťastný, když má hudba posluchače roztančí. Dojímá mě, když spolu s nimi zažívám silné momenty ticha a meditace. To krásné je, že stačí jen hrát... Z prostého dechu, artikulace a práce s hlasem vytvářím souzvuky a spletité melodie – až má posluchač pocit, že hraje více nástrojů najednou. Ke hře používám techniky beatboxu a alikvótního zpěvu spolu s šikovným nazvučením vdechování. Zjistil jsem, že každý nástroj má svou vlastní osobnost a duši a nezměrně se liší. Didgeridoo je nástroj harmonizující tělo skrze přírodní vibrace a bráničnímu dýchání, které se při hře používá.“

web, video

17.00 Indická klasická hudba: hindustánské rágy

Elena Kubičková – esrádž, Tomáš Reindl – tabla

Esrádž je tradiční indický smyčcový nástroj. Má devatenáct strun, z toho čtyři hlavní a dvě oktávy strun rezonančních, které se ladí do dané stupnice. Indická klasická hudba je založena na sofistikovaném systému rág (melodických vzorců) a tál (rytmických vzorců). Severoindická větev indické klasiky je umělecký žánr modální hudby, který má od středověku nepřetržitou tradici. Dodnes je stále živý a stále se kultivuje. Erudovaným interpretům umožňuje uplatnit vlastní invenci v řízených improvizacích.

Elena Kubičková studovala severoindickou klasickou hudbu mj. i v Indii ve Váránasí. Spolu s dalšími hudebníky vydala několik alb, z nichž některá byla využita jako filmová hudba, např. k třídílnému filmu Igora Chauna Cesta do Indie. Spolupracuje na tanečně-hudebním projektu DAMARU, založeném na klasickém indickém tanci khatak, indických rágách a dalších hudebních a scénických prvcích.

web, video

Hudební skladatel, multiinstrumentalista a hráč na tabla Tomáš Reindl ve své hudbě rád překračuje žánrové bariéry, inspiruje se starými evropskými i mimoevropskými hudebními tradicemi, zároveň však využívá i moderní hudební technologie a procesy.

Jako prakticky jediný perkusista u nás se profesionálně zabývá indickou klasickou hudbou a hrou na indická tabla, kterou studoval v Indii a v Londýně pod vedením indických mistrů, především u jednoho z nejvýznamnějších současných tablových virtuózů Sanju Sahai.

web

19.00 Ke hvězdám aneb Hudební zvěrokruh

Program je sestaven na základě horoskopu pro tento den a hodinu. Interpretaci horoskopu se dozvíte na koncertu.

☾  Luna

Giovanni Girolamo Kapsperger (1580–1651): Toccata (1611)
Biagio Marini (1594–1663): Con le Stelle in Ciel che mai (1622)
Giovanni Paolo Foscarini (+ c1649): Monica (1639)
Anonym: Madre non mi far monaca (16. st.)

☿  Merkur

Pietro Paolo Melli (1579–1623): Capriccio detto il Gran Matthias (1614) a Balletto detto il fedele Amante: Intrada, Alemana, Gagliarda, Corrente (1614)

♀  Venuše

G. G. Kapsperger: Toccata, Gagliarda (1611), Felici gl‘animi (1623)

☉  Slunce

G. P. Foscarini (+ c1649): Capriccio Musicale II. (1640)
Giovanni Ambrosio Colonna: Folia (1637)
Anonym: Passacagli della vita – O come t‘inganni (1657)

♂  Mars

Miloš Štědroň (*1942): In aqua scribere (2015)
P. P. Melli: Volta detta la Furiosa (1614)
Alessandro Piccinini (1566–1638): Aria di Saravanda in varie partite (1623)
Claudio Monteverdi (1567–1643): Quel sguardo sdegnosetto (1632)

♃  Jupiter

Michelagnolo Galilei (1575–1631): Toccata (1620)
Domenico Mazzocchi (1592–1665): A travestirsi – Nella Santissima Natività di N.S. (1640)

♄  Saturn

John Dowland (1563–1626): Praeludium, I saw my lady weep (1600), Fantasia Ioannis Dowland Lachrimæ (1603)
Anonym: Follia del Mondo – Poverello, che farai (1657)

Duo L&M: Lucie Rozsnyó – soprán, Miloslav Študent – arciloutna a barokní kytara
Vladimír Kiseljov – živá malba energie hudby

Lucie Rozsnyó vystudovala klasický zpěv na JAMU v Brně. Své další vzdělání získala na stážích ve Vídni, Linci a v Curychu. Pravidelně se věnuje koncertní činnosti u nás i v zahraničí. Má za sebou účinkování v desítkách oper a stovkách koncertů. Spolupracuje se soubory Musica Florea, ISHA trio, Ensemble Fiorello, Aurette, L & M a Grupetto Colorato.

Kromě zpěvu se vážně věnuje astrologií a muzikoterapii. Festivalovému večeru sestavila horoskop, podle něhož duo L & M připraví program. „Velice ráda pracuji s osobním/nativním horoskopem, protože odhaluje to nejdůležitější v nás samotných: to, jací opravdu jsme, jaké je naše vnitřní nastavení, energie. Také nám odhaluje naše bloky, co nás brzdí a naopak posouvá vpřed. Poukazuje na naše silné a slabé stránky.“

web

Miloslav Študent se již za svých studií hudební vědy a estetiky na MU v Brně věnoval intenzivně otázkám provozovací praxe hudby 16.–18. století. Spolupracoval např. s Magdalenou Koženou, Janou Lewitovou, Ensemble Concerto Milano, Ritornello Praha, Societas Incognitorum, Musicalische Copagney Berlin, Ensemble Galatea a s mnoha dalšími. Vystupuje také sólově a nahrává pro různé gramofonové společnosti, rozhlas, TV a film.

web

Vladimír Kiseljov (31 let), absolvent SŠUŘ Brno a JAMU Brno. Realizoval více než 70 svých samostatných výstav obrazů (mj. Galerie kritiků v Praze, Wannieck Gallery a Richard Adam Gallery (2013 a 2015), Mezinárodní výstava současného výtvarného umění Florence Biennale 2009 a 2014, v Lipsku 2011, v Zadaru v Chorvatsku a na mezinárodní výstavě moderního umění v Piešťanech v roce 2012, v letech 2013 až 2015 v Edinburghu ve Skotsku, Lipsku, Bayreuthu, Vídni, Berlíně, Ženevě, Praze, Piešťanech aj.) a 9 realizací velkých nástěnných maleb, malovaných naživo před publikem s hudbou jako performance (mj. největší nástěnná malba v ČR v podchodu vlakového nádraží v Tišnově: plocha 600 m2, 2015, na FF MU Brno, Galerie Kritiků Praha, Vila Settemerli ve Florencii, Edinburgh ve Skotsku). V letech 2015 a 2016 bude realizovat další velkoplošné nástěnné malby v Praze, Lipsku, Brně, Olomouci, Nižboru u Karlštejna aj.

web, video

Občerstvení ve stylu raw food zajišťuje Jídlo lásky.

Fanděte nám

 
 

Copyright © 2016 Tomáš Kučera // Webdesign